Assembler - Loop
Składnia:
LOOP ETYKIETA
Tu warto od razu wyjaśnić, że loop - z angielskiego oczywiście - znaczy "pętla".
No ale co właściwie robi LOOP? Mówiąc krótko - zaledwie dwie rzeczy: Po pierwsze - zmniejsza wartość CX o jeden (DEC CX), po drugie - jeśli CX jest większe 0 powoduje bezwarunkowy przeskok do "ETYKIETA".
Jeśli chcielibyśmy powiedzieć to językiem procesora - LOOP ETYKIETA jest skrutem poniższych komend:
DEC CX
CMP CX,0
JNE ETYKIETA
Nie trzeba tu filozofa by stwierdzić, że LOOP umożliwia tylko budowę pętli typu "downto" czy - jak w basicu - "step -1" - a po ludzku pętli, w której licznik maleje a nie rośnie.
Oczywiście jest to prawda, ale prawdą jest też, że nie warto się męczyć wykonywaniem powyżej pokazanej pętli, gdy można to rozwiązać LOOP'em.
Instrukcje LOOP?? mają - jak nie trudno się domyśleć - coś wspólnego z instrukcją LOOP. Tym czymś jest choćby użycie.
Składnia:
LOOPE ETYKIETA
LOOPZ ETYKIETA
LOOPNE ETYKIETA
LOOPNZ ETYKIETA
Nie trudno się też domyśleć, że LOOP?? dotyczą w jakiś sposób instrukcji skoku warunkowego...
Kończąc więc domysły wyjaśniam, że działanie instrukcji LOOP** jest następujące:
- Zmniejszyć CX o jeden (DEC CX - tak jak przy LOOP)
- Jeśli CX>0 wykonać skok warunkowy do "ETYKIETA" w zależności od typu instrukcji: LOOPE - JE, LOOPNE - JNE, LOOPZ - JZ, LOOPNZ - JNZ.
- Jeśli CX=0, lub nie spełniono warunku skoku warunkowego, zakończyć pętlę.
A po jakie licho jest to wszystko aż tak dokładnie zamotane? - jedną z przyczyn jest oczywiście - wyjście na przeciw programiście... teraz ma on możliwość wykonania działania w pętli, które nie tylko będzie uzależnione od wartości CX, ale nawet może on przeprowadzić porówn anie dwóch innych wartości (np. CMP AX,BX) i również na tej podstawie wykonać pętlę lub jej nie wykonać... np. procedurka upewniająca się - zadająca użytkownikowi ważne pytanie, które musi on potwierdzić 3 razy np. "czy formatować dysk".